A
A
A
Wysoki kontrast
ENGLISH
Proszę wprowadzićminimum 3 znaki
Aktualności

POWIATOWY INDEKS DEPRYWACJI 2015

Pierwsze w Polsce przekrojowe badanie zjawiska deprywacji na poziomie lokalnym.

W serii Raporty i Analizy EUROREG ukazała się publikacja pt. "Powiaty zagrożone deprywacją: stan, trendy i prognoza". Przeprowadzona analiza wskazuje na dużą trwałość zjawiska deprywacji. Mimo upływu ponad 10 lat niewielu powiatom silnie zagrożonym deprywacją udało się poprawić swoją pozycję. Na drugim krańcu skali znajdują się przede wszystkim jednostki obejmujące lub położone w pobliżu wielkich miast. To kolejna przesłanka wzmacniająca tezę o wpływie metropolizacji na kształtowanie polskiej przestrzeni.

Badanie opiera się na autorskim Powiatowym Indeksie Deprywacji, w skład którego wchodzą indeksy cząstkowe dotyczące dochodów ludności, zatrudnienia, warunków życia, edukacji oraz dostępu do dóbr i usług. Wyniki analizowane są zarówno przez pryzmat zróżnicowania przestrzennego, jak i dynamiki zmian w okresie 2002-2013. Przyszłe zmiany w poziomie deprywacji będzie można regularnie monitorować dzięki przedstawionemu w raporcie uproszczonemu Indeksowi Deprywacji.

Autorzy opracowania - dr hab. Maciej Smętkowski, prof. Grzegorz Gorzelak, dr Adam Płoszaj i mgr Jakub Rok - podjęli temat deprywacji w Polsce lokalnej. To zjawisko o kluczowym znaczeniu dla zrozumienia społecznych kosztów przemian zachodzących w kraju, mające także istotne konsekwencje w innych obszarach, m.in. dla zdrowia publicznego czy kapitału społecznego.

Pełen raport jest dostępny do pobrania tutaj.

Opracowanie powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego i zostało sfinansowane w ramach Projektu Predefiniowanego: „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego PL13. Publikacja dofinansowana ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.