A
A
A
Wysoki kontrast
ENGLISH
Proszę wprowadzićminimum 3 znaki
Aktualności

SPACER: POWIŚLE, CZYLI POLITYKA MIEJSKA PRZEZ GENTRYFIKACJĘ

Footloose Warsaw - przechadzki po teorii urbanizacji #1

Powiśle to dzielnica położona między Wisłą a skarpą warszawską, która jak w pigułce ukazuje wiele istotnych zjawisk współczesnej urbanizacji w Polsce. Przez lata słynęła przede wszystkim z ubóstwa, wysypisk śmieci i zakładów przemysłowych, które działały tu do końca XX wieku. Obecnie jest to jedna z najbogatszych części Warszawy i obszar cechujący się jednymi najwyższych cen nieruchomości. Co ciekawe, proces „uszlachetniania” tej przestrzeni miejskiej został zainicjowany poprzez inwestycje publiczne, a nie działania prywatne. Pierwszą z nich była Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, otwarta w 1999 roku. Jest to także jeden z bardziej intrygujących projektów architektonicznych prowadzonych po upadku państwowego socjalizmu. Podróż pokaże aktualny stan dzielnicy oraz dawne przyczółki pionierów tutejszej gentryfikacji.

Łukasz Drozda – urbanista i politolog. Adiunkt w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Bada zjawiska konfliktowe towarzyszące procesowi społecznego wytwarzania przestrzeni. Opublikował m.in.: „Lewactwo. Historia dyskursu o polskiej lewicy radykalnej” (2015), „Uszlachetniając przestrzeń. Jak działa gentryfikacja i jak się ją mierzy” (2017), „Dwa tysiące. Instrukcja obsługi polskiej urbanizacji w XXI wieku” (2018).

Data: 4 kwietnia 2019, godz. 17.00
Miejsce zbiórki: przed budynkiem przy ul. Tamka 14
Obowiązują zapisy: projekty@niaiu.pl - udział bezpłatny, limit miejsc
Więcej informacji o programie „Transformacja. Przestrzenie wolności”.

Koordynator spacerów „Footloose Warsaw – przechadzki po teorii urbanizacji”: dr hab. Kacper Pobłocki (EUROREG)
Współpraca: Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury
_________________________________________________

Cykl spacerów „Footloose Warsaw – przechadzki po teorii urbanizacji„ jest realizowany przez Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG Uniwersytetu Warszawskiego oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.