A
A
A
Wysoki kontrast
ENGLISH
Proszę wprowadzićminimum 3 znaki
Aktualności

SPACER: ŻYCIE NIEUŻYTKU

Footloose Warsaw: przechadzki po teorii urbanizacji

Pojęcie nieużytku bywa odczytywane głęboko pejoratywnie, kojarząc się z marnotrawstwem i niegospodarnością – wszak dobry gospodarz uprawia całą swoją ziemię. Nieużytki zdają się pełnić prostą funkcję rezerw budowlanych, terenów oczekujących na inwestycje. Zjawisko jest jednak bardziej złożone a przyczyny dla których pewne miejsca przez lata opierają się zabudowie i konsekwencje jakie z tego wynikają tworzą wielowątkowe opowieści. Podczas spaceru takim „nieużytecznym” terenem wciąż żywej wsi Potoki, na obrzeżach centrum Warszawy, zbadaliśmy różne warstwy miejskich nieużytków: ich nieformalne funkcje i sposoby użytkowania, znaczenie przyrodnicze post-dzikiej przyrody, skomplikowaną sytuację własnościową, odwiedzimy fort-hotel w objęciach ogrodów działkowych oraz rosnące osiedla deweloperskie standardu premium w klinie napowietrzającym miasto.

Spacer poprowadzili:
Zuzanna Mielczarek – architektka i badaczka miejska. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Delft University of Technology w Holandii. Zajmuje się tematyką mieszkalnictwa.
Maciej Łepkowski – doktorant w Katedrze Sztuki Krajobrazu SGGW, zajmuje się kulturowymi podstawami naturalizacji miasta oraz urbanistyką nieformalną.

Koordynator spacerów Footloose Warsaw – przechadzki po teorii urbanizacji: dr hab. Kacper Pobłocki (EUROREG)
Współpraca: Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury

Cykl spacerów „Footloose Warsaw – przechadzki po teorii urbanizacji” jest realizowany przez Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG Uniwersytetu Warszawskiego oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.