A
A
A
Wysoki kontrast
ENGLISH
Proszę wprowadzićminimum 3 znaki
Aktualności

KSIĄŻKA DR JUSTYNY ORCHOWSKIEJ

Za kilka dni ukaże się książka dr Justyny Orchowskiej „Białe plamy. Mieszkańcy Warszawy o usługach publicznych” nakładem wydawnictwa Scholar

Kryzys planowania przestrzennego w Polsce narasta od wielu lat. Rezultatem niekontrolowanej urbanizacji i rozlewania się miast jest nierówny dostęp do infrastruktury i podstawowych usług publicznych. W jaki sposób warszawiacy i warszawianki odczuwają skutki tych deficytów?

Dr Justyna Orchowska rekonstruuje praktyki podejmowane przez mieszkańców i mieszkanki wybranych dzielnic, pokazując ich klasowe zróżnicowanie. Książka stanowi źródło informacji na temat społecznych kosztów nierównomiernego rozwoju miasta. Pomaga też zrozumieć oczekiwania społeczne zgłaszane wobec samorządu i państwa jako głównych dostarczycieli usług publicznych.

Jak mówi dr hab. Maciej Gdula, promotor pracy doktorskiej dr Orchowskiej, na podstawie której powstała książka:

– Nie ma jednej Warszawy. Czym innym żyje się na Nowym Wilanowie, czym innym na Zawadach, jeszcze czym innym na Starej Ochocie czy na osiedlach Wawra. Justyna Orchowska pokazuje funkcjonowanie tych światów i zderzenia między nimi. Bez wiedzy zawartej w jej książce trudno myśleć o ich pogodzeniu.

Szczegóły: 

https://scholar.com.pl/pl/ksiazki/11-biale-plamybrmieszkancy-warszawy-o-uslugach-publicznych.html