A
A
A
Wysoki kontrast
ENGLISH
Proszę wprowadzićminimum 3 znaki
EUROREG w mediach

Kacper Pobłocki o „Chamstwie”

TVN24 (2.10.2022)

Przybliżenie finałowej książki tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike. "Chamstwo" Kacpra Pobłockiego to wciągający esej, który rzuca nowe światło na temat polskiej pańszczyzny. - Moją główną obawą było to, że nikt mi nie uwierzy - wyznaje autor „Chamstwa”.

„Chamstwo” wpisuje historię polskich chłopek i chłopów w powszechną historię niewolnictwa. Pobłocki przypomina, że przodkowie ogromnej części współczesnego społeczeństwa polskiego przemocą zmuszani byli do pracy dla swoich panów. Autor demitologizuje narracje historyczne dotyczące czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej, ukazując krwawą przemoc lepiej usytuowanych, która stanowiła źródło polskiego patriarchatu. Odważnie kreśli mapę podziałów klasowych, pokazując, że bardzo mocno zakorzeniły się w naszej kulturze.

Pisze o tym, że funkcjonujące nierówności w naszym współczesnym społeczeństwie, nie pojawiły się wraz z polskim kapitalizmem. 

- Pierwsza rzecz, na jaką trafiłem, to był ocean przemocy i bicie. Zmroziło mnie wtedy. Byłem zszokowany skalą tej przemocy. Cała książka jest próbą zdania relacji z tego szoku. Motorem narracyjnym tej książki są historie ciał, różnych ciał, tego, co z nimi robiono, jak one reagowały. A moją główną obawą było to, że nikt mi nie uwierzy w to, że w Polsce ludzi bito na tak masową skalę i w tak rutynowy sposób - wyjaśnia Kacper Pobłocki. 

Sylwetkę dr hab. Kacpra Pobłockiego zobaczycie w wideo TVN24.