A
A
A
Wysoki kontrast
ENGLISH
Proszę wprowadzićminimum 3 znaki
Publikacje

Kapitalizm. Historia krótkiego trwania

Typ publikacji: monografia
Opis bibliograficzny: Pobłocki Kacper (2017) Kapitalizm. Historia krótkiego trwania. Warszawa: Fundacja Bęc Zmiana, s. 664.

Książka ta jest opowieścią o tym, jak praca, przestrzeń i pieniądz stały się filarami kapitalizmu – systemu, który na naszych oczach odchodzi w przeszłość.

To epokowe wydarzenie jest okazją do ponownego postawienia szeregu fundamentalnych pytań.

Czy to Zachód wynalazł nowoczesność, demokrację, miejskość? A może tylko je sobie przywłaszczył? Czy kapitalizm powstał wraz z brytyjską rewolucją przemysłową, czy może jest tak stary jak ludzkość?

W którym momencie ludzie zamieszkujący tereny współczesnej Polski wkroczyli w nurt globalnych dziejów? Czy rok 1989 faktycznie był przełomowy, a Amerykanie wygrali zimną wojnę?

Nasze odruchowe odpowiedzi na tego rodzaju pytania z reguły prowadzą nas w te same miejsca. Ze względu na to, że nasza uwaga była przez długi czas skierowana na Zachód, również przez jego pryzmat patrzyliśmy na siebie.

Dlatego niniejsza książka podsuwa czytelnikom i czytelniczkom inne lustro, w którym możemy spojrzeć na siebie z nowej, globalnej perspektywy.

Zapraszamy do odwiedzenia strony: kacperpoblocki.com/kapitalizm/