A
A
A
Wysoki kontrast
ENGLISH
Proszę wprowadzićminimum 3 znaki
Aktualności

SPACER: POMNIKI TRANSFORMACJI

Footloose Warsaw: przechadzki po teorii urbanizacji

Celem tego spaceru było przyjrzenie się pomnikom transformacji, a więc odnalezienie tych miejsc i przestrzeni w Warszawie, które intensywnie się zmieniały przez ostatnie 30 lat, ale też katalizowały dyskusje i spory obecne w społeczeństwie. Uważamy, że odkrywając różne warstwy przestrzeni miejskich możemy mieć wgląd w logikę i dynamikę transformacji w Polsce. Spacer zaczęliśmy od Placu Bankowego, na którym obalono w 1989 roku pomnik Dzierżyńskiego i który od tego czasu przeszedł swoistą przemianę, obrazując dobrze przekształcenia dyskursu i życia społecznego w Polsce. Kolejnym punktem spaceru (wspomaganego komunikacją miejską) był Stadion – niegdyś Dziesięciolecia, dziś Narodowy – miejsce niezwykle istotne z punktu widzenia odgrywania silnej państwowości i umiędzynarodowienia, zarówno w latach 50-tych, jak i dziś. Opowiedzieliśmy o tym, jak Stadion stał się największym w Europie targowiskiem, Jarmarkiem Europa, jak bardzo żywe było to miejsce, i w jaki sposób zostało ono uśmiercone poprzez inny wielki projekt tworzenia nowoczesnej Polski poprzez EURO 2012. Trzecim punktem spaceru był Plac Zbawiciela, który w ostatnich 10 latach stał się miejscem demonstrowania i kontestacji różnych wizji życia społecznego za sprawą prostej instalacji artystycznej – sławnej tęczy.

Helena Patzer – antropolożka, adjunkt w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze obejmują antropologię migracji i rozwoju, metodologię badań terenowych, a także studia miejskie.
Krzysztof Pijarski – artysta posługującym się medium fotografii, adiunkt w łódzkiej Szkole Filmowej, historyk sztuki, tłumacz. Jako artysta tworzy wizualne archeologie muzeów, archiwów, krajobrazów, przestrzeni miejskich i innych „maszynerii reprezentacji”.

Koordynator spacerów Footloose Warsaw – przechadzki po teorii urbanizacji: dr hab. Kacper Pobłocki (EUROREG)
Współpraca: Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury

Cykl spacerów „Footloose Warsaw – przechadzki po teorii urbanizacji” jest realizowany przez Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG Uniwersytetu Warszawskiego oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

 
 
Galeria