A
A
A
Wysoki kontrast
ENGLISH
Proszę wprowadzićminimum 3 znaki
Aktualności

UKŁAD OTWARTY

Ukazała się publikacja "Układ otwarty. Miejskie partnerstwa międzysektorowe" pod redakcją Sylwii Borkowskiej (absolwentki EUROREG) oraz Ewy Zielińskiej (doktorantki ISNS UW). EUROREG jest współwydawcą książki.

EUROREG miał duży wkład w jej powstaniu: jest współwydawcą książki, dr Adam Płoszaj jest autorem jednego z rozdziałów, a dr Karol Olejniczak jest jej recenzentem naukowym.

Książka jest dostępna bezpłatnie za zasadach licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska i możliwa do ściągnięcia TUTAJ.

Publikacja jest zbiorem tekstów teoretycznych i studiów przypadku współpracy między biznesem, administracją, nauką i sektorem obywatelskim w miastach. Jej punkt wyjścia redaktorki opisały następująco:

Dziś różne części miejskiej układanki są w posiadaniu wielu różnych sektorów lub organizacji. Każda próbuje składać swój kawałek, ale nie powstaje z nich całość rozwiązująca problem. Nie widać pełnego obrazu, dlatego potencjał, który ma układanka, nigdy nie jest dostrzeżony. Nawet jeśli podejmowane są próby współpracy, często wygląda ona w ten sposób, że poszczególne organizacje układają swój kawałek na własnym stole, a następnie przekazują sobie, co widzą na obrazku. Tyle że w zupełnie innych językach. Ponieważ czasem nie mają nawet uporządkowanych i ułożonych swoich części, współpraca z nimi jest szczególnie trudna - nie wiedzą, czym dysponują. Każda ma swoje metody układania puzzli, czas pracy czy sposób segregowania, więc różne organizacje nie mogą układać puzzli w tym samym momencie. Nie ufają sobie nawzajem na tyle, aby oddać część stołu i ułożyć coś wspólnie, dzieląc odpowiedzialność za efekt końcowy i współwłasność tego, co powstanie.
Partnerstwo międzysektorowe może być sposobem układania puzzli w taki sposób, aby obraz stał się kompletny, a zamknięte układy – powoli zaczęły się otwierać. (ze wstępu)

Zawartość:

CZĘŚĆ I WPROWADZENIE DO TEMATYKI PARTNERSTW MIĘDZYSEKTOROWYCH

  • Sylwia Borkowska, Partnerstwa międzysektorowe według koncepcji naukowych i ram formalno-prawnych
  • Ewa Zielińska, Nieobliczalne problemy partycypacji w urządzaniu przestrzeni miejskiej
  • Adam Płoszaj, Współpraca międzysektorowa a wybrane problemy polskich miast


CZĘŚĆ II STUDIA PRZYPADKÓW

  • Artur Jerzy Filip, Partnerstwo liniowe w działaniu. Opis projektu „Warszawska Droga Kultury na Skarpie”
  • Barbara Lewenstein, Rozbrajanie konliktów wokół przestrzeni publicznej. Projekt partnerski w warszawskiej dzielnicy Ochota
  • Marcin Skrzypek, Wokół design thinking: zwiększanie udziału użytkowników w planowaniu Podzamcza w Lublinie
  • Wiesław Gdowicz,Design w terenie. Współpraca uczelni z administracją lokalną
  • Michał Beim, Szczególne wymiary sektora obywatelskiego: udział kobiet w planowaniu systemów transportowych. Studium przypadku Fryburga
  • Eliza Gryszko, Marcin Górecki, Partnerstwa w skali mikro. Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
  • Marcin Czubala, Partnerstwo w skali makro. Współpraca w ramach europejskiego programu „Młodzież w działaniu”
  • Monika Kordek, Partnerstwo jako narzędzie rozwoju: Zintegrowane Inwestycje Terytorialne na tle doświadczeń m.st. Warszawy


CZĘŚĆ III GŁOS BIZNESU W SPRAWIE WSPÓŁPRACY MIĘDZYSEKTOROWEJ

  • Sylwia Borkowska, Partnerstwo w perspektywie małych i średnich przedsiębiorstw. Wywiad z Bartoszem Stodulskim, prezesem Laboratorium EE
  • Sylwia Borkowska, Partnerski wymiar CSR. Rozmowa z Mariolą Suszczewicz o budowie siłowni plenerowych w Warszawie w ramach projektu „Siła Koloru”
 
 
Do pobrania